CSAK LAZÁN

A megfelelésvágy és a teljesítménykényszer leküzdéséről , arról hogy kell az életet könnyen venni akkor, ha az élet vezető pozícióba sodort.

Licenc

Creative Commons Licenc

HTML

Feszültség avagy a belefeszülés

2011.06.24. 12:46 | Sándor Zsolt András | 2 komment


Amikor egyszerűbb a kötöttség

Alkalmazottként nagyon szerettem azokat a dolgokat, amibe bele lehetett kapaszkodni. Mérnökként megéltem, hogy a szabadság nagyon nehéz. Ha van egy foghíj telek oda bizony egy centivel sem lehet szélesebb házat tervezni: NEM FÉR BELE. Elsőre persze nagy kötöttségnek tűnik, de az az érdekes, hogy kis idő elteltével belátjuk, hogy ez nem is rossz itt vannak határok és tulajdonképpen ez könnyebb is így, mert nem kell annyi döntés hozni.

A határ az azért is jó mert van honnan elkezdeni és ha van még egy akkor van hol befejezni. Megtanuljuk a működést, hogy kell határok között mozogni, élni, alkotni.
Az a meglepő, hogy ilyenkor már nem is vesszük észre, hogy azok a falak ott vannak és neki szoktunk feszülni. Biztonságban érezzük magunkat a határok között. Gyorsan megtanuljuk, hogy csináljunk határokat magunknak, ha valamiért kicsit nagyobb szabadságfokot kapunk.
 
Már szeretjük a feszültséget és alaptónussá válik.
 
Visszatérve az építkezős példához: ha adnak egy üres telket, hogy csinálj rá házat akkor jön a kérdés: de mekkorára tetszett gondolni? Kicsi-nagy, emeletes- földszintes stb….
 
Amíg nem merjük elengedni a fantáziánkat a ház megtervezésénél, addig a foghíjtelek beépítése a mi feladatunk. A jól meghatározott erős fallal körül bástyázott feladatok megoldása vár ránk. Van ami megtámaszt, aminek neki lehet feszülni, nyomni, rúgni…
Ha lehetne egyszerűbben is csinálni, akkor is visszatérünk a jól megszokott ritmushoz.
 
1.       keresd meg a határokat
2.       ha nincs határ csinálj
3.       maradj a határok között az biztonságos
 
Jó ez a rendszer, mert belátható, határtól határig terjed. A feszültség pedig energia, és energia kell, hogy elvégezzük a feladatainkat.
 
Emlékezz vissza, hogy mi van akkor, ha határidős munkád van. A határidő egy keret, aminek neki lehet feszülni és az jó, mert az energiát ad, hogy elvégezd a feladatot.
 
Mi a különbség a feszültség és a belefeszülés között?
 
Igazából szerintem semmi.  És még is.
 
A feszültségnek lehet örülni. De jó, mert már megint itt van és lesz energiám. A belefeszülés az ennek az állapotnak a görcsös akarása. Ez pedig úgy alakul ki, hogy ha az ember megszokott egy feszültségi szintet, akkor vágyik rá és elveszti azt a készséget, hogy laza állapotban megoldja a feladatait. Ilyenkor jön a görcs, hogy megfeszülök és akkor lesz energiám megint, hogy dolgozzak.
 
Energia persze kell, csak az nem mindegy hogy miből nyerjük.
 
Az áramlás energia

Hiszek benne, hogy akkor jó valami, ha áramlik, mozogásban van. Sokszor nehéz tovább menni mozgásban maradni, mert az mindig elengedéssel jár: el kell engedni a kapaszkodókat, lépni kell és ahhoz fel kell emelni a lábunkat. Tenni kell egy lépést. Változtatni kell.

Amikor haladsz előre és áramlik körülötted minden az olyan mint amikor jön a lap a kártyában, amikor az üzleti partnered pont azt a változtatást kéri amire neked is szükséged lenne, hogy határidőre befejezd a megrendelt munkát.
Az áramlás nem azt jelenti, hogy probléma mentesen, munka vagy teljesítmény nélkül haladsz előre, csak annyit hogy könnyen megtalálod az utat szinte mindig látod a következő lépést.

Az energia nem vész el áramlik, ilyenkor nem a feszültségből nyered hanem a mozgásból.
 
 

 

Címkék: feszültség

A bejegyzés trackback címe:

https://take-it-easy.blog.hu/api/trackback/id/tr893011180

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kgabor105 2011.09.29. 20:06:52

Amiről írsz áramlás energia néven az szerintem a flow.
Én Mérő László Érzelmek logikája c. könyvében olvastam róla először, számomra nagy felismerés volt, hogy ez amit szoktam néha érezni az az. Wikipedia-n is leírják nagyjából a lényeget.

Sándor Zsolt András · http://take-it-easy.blog.hu/ 2011.09.30. 09:55:08

Nem a Flow más. Én is olvastam Mérő bácsi könyvét és azt is amire hivatkozik www.libri.hu/konyv/flow.html

Flowban lenni egy probléma megoldása közben vagy egy teniszmeccs idejére lehet. Én legalábbis ezt értettem a könyvek alapján.

Ha jó helyen vagy és Áramlik az energia az lehet hosszú idő is. Akár évekre, örökre. DE közben lehetnek flow élményeid és nyilván nehézségek is de alapjában áramlik az energia körülötted.
süti beállítások módosítása